Jak fungují vypínače

Málokteré zařízení či vynález je veřejností tak široce využívaný, a přesto opomíjený, jako je právě vypínač. Každý z nás jej denně používá, od malých dětí až po staré lidi. Tušíte však, jaké je jeho tajemství? Na jakém principu je vlastně založen?elektrická rozvodná skříň s vypínači

Jako první je třeba říci, že existuje mnoho druhů vypínačů. A stejně tak existuje i větší množství procesů, které jsou jimi uváděny v činnost. A právě od toho se odvíjí nejen jejich vnější konstrukce, ale především ta vnitřní. Je totiž důležité, aby byl schopen spolehlivě a dlouho dělat svou práci. A k tomu je zapotřebí, aby byl dostatečně kvalitně sestrojen.

Jak však uvnitř funguje? Vezměme si nejprve klasické tlačítkové vypínače https://www.lightpark.cz/vypinace-a-zasuvky-schneider-unica/. Jejich stisknutím se spojí kontakty, které přivádí do přístroje elektrický proud. To uvede vnitřní mechanismy v činnost a přístroj začne fungovat. Případně, jako například u televizního ovladače, je krátký výboj vše, co je potřeba k poslání signálu do jiného přístroje, v tomto případě televizoru.

Na trochu jiném principu fungují pákové spínače. Ty místo krátkého spojení přináší spojení trvalé, což znamená neustálý příkon elektrického proudu. Spojené kontakty se totiž na rozdíl od předchozího typu okamžitě nerozpojí, nýbrž zůstávají spojeny až do chvíle, než je člověk opět rozpojí. Zde může jako typický příklad posloužit osvětlení.

Zapomínat bychom neměli ani na ciferníkové vypínače. Ty dokážou elektřinu nejen propouštět, ale i regulovat její množství. Je to dáno tím, že kontakty se nespojují přímo, jako u obou výše uvedených typů, nýbrž přes transformátor. A zde probíhá regulace http://www.fenixgroup.cz/cs/regulace toho, kolik elektrické energie se do samotného přístroje dostane.

Ovšem daleko nejjednodušší jsou ty, které se nespoléhají na elektřinu. Do této skupiny patří především nejrůznější vodovodní či plynové kohouty. A nedejte se zmást tím, že se do módy dostávají pákové baterie, princip je naprosto totožný. Základem je spuštění či vytažení (nebo částečné vytažení) nepropustné přepážky, která brání vodě či plynu proudit danou cestou.přímý pohled na elektrické rozvodné skříně s vypínači

Výše uvedené jsou pouze ty nejzákladnější principy. Ve skutečnosti jich je samozřejmě mnohem více. Ale i tato malá ukázka vám doufám předvedla, že i vypínače jsou mnohem zajímavější, než si lidé myslí.

Podobné příspěvky