Stravujte se pro zdraví vašich jater

Stravujte se pro zdraví vašich jater post thumbnail image


Játra mají v našem těle důležitou funkci. Jdná se o orgán, který má detoxikační funkci a detoxikuje naši krev. Filtruje odpadní látky a toxiny z našeho krevního oběhu a tím jim zabraňuje, aby se usazovali v našich tkáních. Je tedy jasné, že bez jater se lidské tělo zkrátka neobejde. Aby nám dobře fungovali, musíme se o ně starat. A jednou ze stránek takového starání, je dodávat jim kvalitní stravu, která zároveň slouží jako prevence jejich onemocnění.

Žádná tučná jídla

Tučná jídla jsou nepřítelem pro vaše játra. Smažené hranolky, tučné burgery, tučné uzeniny nebo sladkosti s vysokým obsahem smetany a másla. To vše ze svého jídelníčku vylučte. Příliš tučná jídla způsobují zatučnění jater, což způsobuje záněty a to může vést až k cirhóze.

hranolky

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou plné vlákniny. Vláknina může pomoci vašim játrům pracovat lépe a zlepšovat jejich funkce. Kromě toho, jídlo s vysokým obsahem vlákniny vám může pomoci zhubnout. Nadváha, zejména ta v oblasti břicha není pro játra dobrá.

Káva

Bez kávy si mnoho z nás neumí představit, že by začali den. Káva kromě kofeinu, který nám dodá energii, má taky dobrý vliv na naše játra. Může je chránit před poškozením způsobeným alkoholem a dle některých studií chrání játra před rakovinou.

čaj

Modrý čaj

Modrý čaj je velmi zajímavý nápoj, který se používá v ajurvédské medicíně. Je velmi dobrý pro prevenci onemocnění jater, a také k jejich léčbě. Je také dobrý pro diabetiky, jelikož dokáže inhibovat glukózu ze stravy, kterou přijmeme. Rovněž má dobrý vliv na menstruační cyklus ženy.

Mandle

Mandle jsou významným zdrojem vitamínu E. To jsou živiny, které nám mohou pomoci ochránit naše játra před přílišným ukládáním tuku. Jsou také velmi dobré pro naše srdce, jelikož obsahují vysoké procento zdravých, nenasycených tuků, které podporují činnost našeho srdce.

Podobné příspěvky