Jak poznáme westernové sedlo na koně

Jak poznáme westernové sedlo na koně post thumbnail image

Historie výroby koňských sedel se opírá o více zdrojů, ale tím nejvýznamnějším jsou první výrobky ze starověké Číny. Sedla opatřená třmeny pochází právě odtud, i když osedlávání koní primitivním způsobem využívali jezdci už ve starověkém Římě a před nimi byly podobné výrobky běžné již půl druhého tisíce let před naším letopočtem.kůň s westernovým sedlem
V době, přibližně pět století po narození Krista se objevila sedla s třmeny také v Evropě, byla známa i mezi Vikingy a směr vývoje se pak ubíral tzv. anglickou cestou. Anglická sedla dnes ve světě převažují a stala se základem pro výrobu sportovních i rekreačních typů výstroje pro práci s koňmi, která známe i v České republice.
Velký význam pro současnou populaci má i směr, přezdívaný jako Western. Pochází z doby osídlování amerického kontinentu osadníky z Evropy a vnáší mezi milovníky jezdeckého sportu specifické rysy. Jde především o přizpůsobení stylu jízdy a práce s koněm přírodnímu terénu, odvíjí se od životního stylu honáků hovězího dobytka, kteří si museli umět poradit v obtížných situacích, a bylo pro ně důležité zejména pohodlí a naprostá spolehlivost koženého sedla, na němž trávili každý den mnoho hodin.

Čím se liší westernové sedlo od anglického

Stavbou kostry – ta je mohutnější a větší, aby poskytla jezdci maximální pohodlí. Proto se také nemusí tolik podkládat polstrováním, neboť se váha jezdce rozloží na větší ploše. Sedlo se také jinak upevňuje, což souvisí právě s jeho stavbou.
Konstrukcí třmenů – třmeny jsou u westernu vyšší a širší, souvisí to opět s historickými fakty, kdy se v době „divokého západu“ jezdci pohybovali na koních v botách s vyššími podpatky a spolu s velkým třmenem se v něm nemohla noha zaklínit při pádu z koně. Nejtěžší úrazy vznikají právě nohou uvízlou ve třmenu, proto velmi záleží i na typu jezdeckých bot.westernové závody - drezúra
Výzdobou – westernové sedlo na koně Pro koně JS je součástí životního stylu jezdce a obvykle si jej takový nadšenec pořizuje do konce života. Kvalita provedení výrobku je taková, že jeho životnost přesahuje desítky let. Proto se také věnuje pozornost výzdobě, což je zároveň prvkem zachování tradice tohoto zajímavého druhu jezdeckého umění.

Podobné příspěvky