Alkoholické nápoje a návykové látky

Alkoholické nápoje a návykové látky post thumbnail image

„Kapka alkoholu přeci neuškodí v jakémkoliv množství, ne?“

Alkoholický nápoj můžeme charakterizovat jako pivo, víno nebo lihovinu různého typu. Mají různě vysoký obsah alkoholu zvaného ethanol. Všeobecně lze tedy říci, že se jedná o nápoj s obsahem více než 0,5 objemového procenta alkoholu, tedy ethanolu. Jejich požití způsobuje v menších dávkách jisté uvolnění a euforické stavy, ale ve větších dávkách člověka utlumují, působí mu nevolnost, v nejhorších případech až otravu.
Proto je nutné dbát nejen na míru, protože každý metabolismus člověka je jiný a unese jiné množství, ale i na skutečnost, jestli požívání tohoto typu tekutin je pro člověka ze zdravotního hlediska vůbec vhodný, a to v jakémkoliv množství.
Tady se nekouří

A co návykové látky?

Co se týká návykových látek, ty vzbuzují v naší společnosti už dlouhou dobu různé emoce. Od strachu nebo odporu, až po zvědavost či dokonce zbožňování. Jako návykovou látku je možné považovat takovou, která vede ke změně prožívání, vnímání a chování člověka, nebo jeho tělesných procesů. Také může vyvolat návykové užívání nebo dokonce závislost.
Mezi zákonem zakázané látky, neboli drogy patří:
– drogy stimulační neboli povzbuzující, dočasně dodávající člověku energii, zbavují únavy, nesmělosti a zábran v komunikaci (pervitin, amfetamin, kokain),
– drogy tlumivé, uklidňující a tišící vyhledávané pro otupení, uklidnění a utišení bolesti (zářným příkladem je heroin),
– drogy halucinogenní oblíbené díky schopnosti přetvářet vnímání reality (LSD, lysohlávky, marihuana, hašiš).
Legální návykové látky
Některé návykové látky jsou však zcela legální. Z těch povzbuzujících nám jako příklad může posloužit káva nebo čaj. Kdo by ke svému povzbuzení neocenil omamnou vůni těchto nápojů ať ráno, kdykoliv během dne, nebo po namáhavém pracovním výkonu.
Opilec na lavičce
Mezi legální patří i různé léky, a to ať na předpis nebo volně prodejné. Hlavním problémem je, že člověk nesnáší bolest a tělo si o ně mnohdy vyloženě žádá. Tím vzniká silná závislost tělesná i duševní. Zejména léky na bolest jsou tedy velice populární.
Nakonec je také třeba zmínit cigarety a ostatní tabákové výrobky. Ze zdravotního hlediska jsou pro člověka velice závadné, a to i v případě, že člověk sám nekouří. Nicméně zákon na ně téměř nepamatuje (kromě relativní novinky v podobě kouření v restauracích) a jsou tedy zcela legální, je-li vám tedy 18 a více let a jste plnoletí.

Podobné příspěvky