Zdraví, síla a vůně lesa

Zdraví, síla a vůně lesa post thumbnail image

Lidové léčitelství už využívá sílu mladých smrkových výhonků stovky let. Výhonky obsahují látky, které například rozpouští hleny a tím usnadňují dýchání a vykašlávání. Zmírňuje také obtíže revmatikům, tiší bolest končetin. Mladé výhonky mají také velký obsah vitamínu C, o jehož prospěšnosti všichni ví. Z jehličí se spolu z vybranými bylinami vařila kaše, která se natírala na zranění a měla funkci náplasti.

Ze smrkových výhonků si lze uvařit čaj, který má hojivý vliv na záněty dásní. Odvar z výhonků se používá do léčebných koupelí. Ty pomáhají při poruchách prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkovému vyčerpání.

smrk

Smrkové výhonky můžete i naložit do olivového oleje a tím získáte aromatický olej vhodný například k dochucení zeleninových salátů. Tento olej se dá ovšem použít i jako masážní olej na namožené svaly a klouby.

Při nachlazení si lze připravit inhalační lázeň. Stačí k tomu hrst výhonků a půl litru vroucí vody na spaření. Vše se nechá 10 minut stát přikryté, aby se z výhonů uvolnily léčivé látky. Potom si stačí přehodit přes hlavu ručník a inhalovat páru.

Svůj význam má i smrkové mazání, které se připraví louhováním v destilátů. Celou směs je třeba nechat v temnu a chladnu dva týdny. Občas se směs promíchá a nakonec přecedí.

smrk1

Z lékařského lihu si podobným způsobem lze zhotovit čistící pleťové tonikum. Po čtrnácti dnech louhování se líh scedí a naředí destilovanou vodou a používá se 2x denně bez oplachování.

Růst vlasů je daný stavem vlasových kořínků. Ty se dají posílit přírodním vlasovým aktivátorem vyrobeným louhováním mladých výhonků v jablečném octu minimálně dva týdny v chladnu a tmě.

Příroda nám dává velké množství svých darů a ty můžeme využít pro naše zdraví a krásu. Mladé smrkové výhonky se dají i sušit a používat po celý rok. Pokud nemáte čas na alchymistické domácí pokusy, můžete si produkt zakoupit v bio kvalitě v e-shopu.

Podobné příspěvky