Koberec plní svou funkci lépe, když je čistý

Koberec plní svou funkci lépe, když je čistý post thumbnail image

Každá kobercová podlahová krytina je svým způsobem intimní záležitost, jestliže po ní chodíme naboso. V mnoha domácnostech to bývá běžným zvykem a je to i logické, neboť chůze v obuvi brání tomu přirozenému příznivému jevu, který koberce umožňují, a tím je dokonalé pohodlí a měkkost. Intimitu doteků pokožky po kobercové tkanině však může významně narušit nečistota a jistě se vám nebude chtít procházet po zašlých, zapáchajících skvrnách a tmavých vyšlapaných cestičkách, které nebudí příliš důvěry.

sedací souprava s kobercem

Největší zdroje znečištění

Kuchyně – z každé kuchyně se šíří napříč bytem výpary při tepelné úpravě pokrmů, a to i tehdy, je-li kuchyně oddělená od ostatních místností. Nelze tomu zabránit a stejně tak nezabráníte odpařováním tukových částic do vzduchu, které pak následně klesají k zemi a usazují se na podlaze. Je-li podlaha pokryta dlažbou nebo plovoucím laminem, snadno se nečistoty tohoto typu vytřou hadrem či mopem, ale z koberce je vysavač zcela neodstraní. Proto by se mělo časem koberec nechat vyčistit strojem, např. systémem čištění koberců Rotovac.

vysávání koberce

Zbytky pokrmů, prachové částice – vysavač si s těmito nečistotami opět poradí jen do určité míry a to, co neodsaje, zašlape se spolu s tukem do hlubin vláken a vznikne mazlavá či tuhá hmota, která mění původní barvu a vůni koberce na šedavý, zapáchající povlak. Na podlaze pak vzniká podobný jev, jaký známe u špinavých oděvů. Špinavé oblečení pak končí v pračce a na koberec by mělo platit podobné pravidlo, mimo pravidelné vysávání by měl občas nastoupit zmiňovaný strojní čisticí mechanismus.

Bosonohé našlapování – bosé nohy jsou zdrojem znečištění koberců velmi často, jde tu o to, že se do vláken vtírá váš pot, spolu s bakteriemi, které se jím živí. Po určité době se takto zatěžované koberce v podstatě mění na použité ponožky, nelze se tedy divit, že v některých zanedbaných domácnostech vám odér koberců něco takového připomíná.

Podobné příspěvky