Technické vybavení počítačů a jejich výběr

Technické vybavení počítačů a jejich výběr post thumbnail image

Technické vybavení, ačkoli se to pro některé nezdá, je dosti podstatný faktor, na který by měl každý hledět při výběru nového počítače.

Ačkoliv dá se pochopit, že pro některé to může být lehce matoucí vyznat se ve všech těch zkratkách jako je CPU, GPU, RAM a podobně. Ve výsledku je to, ale jednoduché a my si dnes vysvětlíme co jednotlivé zkratky znamenají a na co hledět při výběru počítače.

vnitřek počítače

Začneme zkratkou CPU, neboli procesor. Zjednodušeně, procesor je srdce našeho počítače a zpracovává veškeré úlohy, které po něm požadujeme. Tudíž čím výkonnější je, tím rychleji a efektivněji je dokáže zpracovat. 

Další je GPU, což je grafická karta, ta se stará o veškeré grafické činnosti, od přehrávání videa po hraní her. Zde také platí, že výkonnější znamená lepší, ovšem pokud víme, že nám stačí jen lehké úkony a nebudem například 3D modelovat animace, nepotřebujeme nějak extra výkonnou kartu. To platí také u procesoru. 

RAM, nebo také operační paměť, je takové dočasné úložiště, na které počítač dokáže rychle přistupovat. Ukládají se do ní věci, jako například operační systém. Je lepší ji mít více, pokud víme, že budeme mít najednou otevřených více programů, či více položek v našem webovém prohlížeči.

ramky

Samozřejmě taky musíme hledět na úložiště. Dříve bylo standardem úložiště typ disku HDD neboli pevný disk, jenže dnes, kdy chceme, aby bylo vše svižné se rychle přechází na SSD, který dokáže vysokorychlostně načítat různá data a pro celkový běh počítače je SSD rozhodně lepší volbou. Dalším faktorem, na který by mohli lidé hledět, je jak kvalitní a hezký displej má, ať už na notebooku či na stolním počítači. Takovým standardem je rozlišení 1920×1080 pixelů, ale i v tomhle odvětví už se začíná zvyšovat a někteří nejdou níž jak pod 4K. Jenže musíte brát v potaz, že u notebooku, je rozlišení 4K pro grafický procesor více náročné a tak nám může o dost rychleji vysosat baterii pokud na to není náš notebook dostatečně dobře vybavený.

Podobné příspěvky