Výrobky z mléka nemají v posledních letech příliš dobrou pověst. Je to dáno nejen jejich snižující se kvalitou, ale také silnou propagandou některých skupin, které proti všemu, co je vyrobeno z mléka bojují. Je pravda, že mléko může způsobovat při zvýšené konzumaci zahlenění a nemocný člověk by ho neměl vypít příliš mnoho, ale pokud jste zdraví, nic se vám nemůže stát. Horší je to ale s výrobky, které můžete koupit v obchodě. Pokud nebydlíte poblíž německých nebo rakouských hranic, je váš výběr omezen pouze na české obchodní řetězce a zde není moc o co stát. Je tu však naštěstí i třetí možnost a tou je výroba mléčných produktů doma svépomoci .
Domácí kefír
Možná se vám může zdát, že vyrobit si doma vlastní sýr nebo jogurt může být složité, ale tak těžké to přeci jen není. Začít byste ale měli u něčeho jednoduššího, například u kefíru. Ten je v našich zemích velice populární. Jedná se nejen o chutný, ale také zdraví prospěšný nápoj. Obsahuje celou řadu složek, které dokáží při pravidelném užívání vaše tělo proměnit k nepoznání, samozřejmě k lepšímu. Nejdůležitější jsou bakterie, které pozitivním způsobem působí na lidský zažívací systém. Budete-li pít domácí kefír s železnou pravidelností, budete mít trávení jako nikdy předtím.
Recept
Postup přípravy domácího kefíru není vůbec složitý. Nejdříve si sežeňte základní surovinu, tedy nepasterizované mléko. Pokud ho nebudete moci sehnat, můžete použít i nepasterizovanou variantu. V takovém případě ale budete ještě potřebovat navíc acidofilní mléko či přírodní zakysnou smetanu, kterou s mlékem promícháte. Výsledný produkt pak nalijte do nádoby, nejlépe umělohmotné láhve a lehce uzavřete. Spíše uzávěr na hrdlo položte, rozhodně ho neutahujte. Lahev pak dejte do místnosti s pokojovou teplotou. A to na jeden den. Další den ji přesuňte do komory, kde by měly panovat teploty okolo 15°C. Tam ji nechte další den. Z komory pak už může kefír putovat do lednice. Je hotovo.